medytacja
cze

23

2021

Trzeci wiek

Aktywny senior dłużej zachowuje nie tylko sprawność fizyczną, ale również umysłową. Wiele starszych osób nie znosi rutyny i bezczynności. Właśnie dlatego warto dowiedzieć się, jakie formy aktywności są dostępne. Nigdy nie jest za późno na rozszerzanie wiedzy. Czas emerytury wydaje się być idealny na to, aby zdobywać nowe umiejętności.

Uniwersytety Trzeciego Wieku

Uniwersytety Trzeciego Wieku cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Powstały one w ramach aktywizacji seniorów. Wydają się być prawdziwym strzałem w dziesiątkę dla osób na emeryturze, które nie mają pomysłu na to, jak spożytkować wolny czas. Zajęcia prowadzone są nie tylko przez uczelnie prywatne i państwowe, ale również samorządy. Jest w czym wybierać, więc znalezienie czegoś odpowiedniego dla siebie nie powinno stanowić żadnego problemu.

Nie można jednoznacznie powiedzieć, kiedy zaczyna się trzeci wiek – na uniwersytet mogą zapisać się zarówno osoby po 50-tce, jak i dużo starsze. Jest to kwestia bardzo indywidualna, co przekłada się na maksimum swobody. Do wyboru jest wiele kierunków kształcenia, co stanowi niewątpliwą zaletę. Mogą one trwać kilka semestrów, jednak warto również wspomnieć o krótszych kursach.

Jak zapisać się na zajęcia?

Seniorzy, którzy pragną zapisać się na Uniwersytet Trzeciego Wieku muszą zapoznać się z zasadami rekrutacji. Wynika to z faktu, że każda placówka posiada własne zasady, których należy przestrzegać. Zdecydowana większość zajęć jest płatnych (średni koszt to 50-200 zł za jeden semestr). Należy jednak wziąć pod uwagę dofinansowanie lokalne, dzięki któremu nauka jest znacznie tańsza, a nawet całkowicie darmowa.

Nie można także jednoznacznie powiedzieć, na jakich zasadach przyjmuje się na uniwersytet – najczęściej jest to kolejność zgłoszeń. W dużych miastach zainteresowanie jest bardzo wysokie, a więc z zapisaniem się na zajęcia nie należy czekać na ostatni moment. Wszelkie formalności rozsądniej załatwić z odpowiednim wyprzedzeniem, tak aby mieć pewność, że nikt nie zajmie naszego miejsca.

Jakie są wymagania wobec studentów?

Studenci Uniwersytetów Trzeciego Wieku muszą ukończyć wskazany przez placówkę wiek. Zazwyczaj dolna granica to 50, 55 lub 60 lat. W niektórych przypadkach konieczne jest dostarczenie statusu emeryta lub rencisty. Jest to ważne dla młodszych osób, które z różnych powodów zakończyły już swoją aktywność zawodową.

Zajęcia dla seniorów to nie tylko wiedza teoretyczna, ale również praktyczna. Dzięki nim można przyswoić realne umiejętności, które przydają się w codziennym życiu. Dotyczy to m.in. obsługi smartfonów i komputerów, czy też nowoczesnych technologii.

Kursy Rozwoju Duchowego alternatywą dla UTW

Kursy rozwoju duchowego organizowane przez naszą fundację są doskonałą alternatywą dla UTW. Program obejmuje zarówno zajęcia związane z rozwojem osobistym i psychotroniką, jak również naukę autorelaksu i medytacji. W czasie kursów poruszane są zagadnienia związane z przeznaczeniem, ezoteryką i radiestezją.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie https://homini.eu/kursy/