senior - ćwiczenia fizyczne
cze

23

2021

Seniorze, trzymaj formę!

Regularny wysiłek wpływa korzystnie na jakość życia seniora. Osobom starszym, polecana jest również medytacja, podczas której będą mogły wyciszyć umysł i odstresować się. Nie można jednak na tym poprzestać, gdyż potrzebna jest też regularna aktywność fizyczna. Umiarkowany wysiłek niesie za sobą szereg korzyści prozdrowotnych. Dotyczą one nie tylko sfery fizycznej, ale też psychicznej. Można liczyć na poprawę humoru i lepszą koncentrację. Człowiek został stworzony do ruchu, który jest jego naturalną potrzebą fizjologiczną. Nie można wobec tego o nim zapominać, nawet w przypadku sędziwego wieku. Oczywiście aktywność musi być dostosowana do możliwości i stanu zdrowia seniora, jednak ani nadciśnienie tętnicze, ani choroba niedokrwienna serca nie stanowią bezwzględnego przeciwwskazania do wysiłku fizycznego.

Dlaczego regularna aktywność fizyczna seniora jest tak ważna?

Wielu seniorów porzuca aktywność fizyczną z różnych powodów – braku motywacji, lenistwa, dolegliwości bólowych, problemów z poruszaniem się czy schorzeń. Warto jednak się przemóc i przestać stronić od ruchu, co wyjdzie każdemu na zdrowie. Osoby aktywne fizycznie przez całe swoje życie pozostają sprawne do późnych lat starości. Można uniknąć zniedołężnienia i niesprawności ruchowej. Umiarkowany wysiłek sprzyja zachowaniu i wzmocnieniu zdrowia. Wpływa on korzystnie na mięśnie, układ kostny i krążenia. Wzmacniają się mięśnie, ścięgna i wiązadła. Wzrasta też gęstość kości, a komórki są lepiej dotlenione. Można uchronić się przed wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami i rozwojem wielorakich schorzeń. Zmniejsza się ryzyko otyłości, rozwoju cukrzycy, zachorowania na raka. Dodatkową korzyścią będzie regulowanie ciśnienia tętniczego krwi, łagodzenie dolegliwości bólowych, zmniejszenie ryzyka urazów, łatwiejsze utrzymanie właściwej masy ciała.

Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie psychiczne seniora

Ruch wpływa korzystnie nie tylko na sferę fizyczną seniora, ale też na jego psychikę. Aktywność fizyczna poprawia samopoczucie i funkcjonowanie umysłu. Następuje redukcja stresu, zmniejszenie niepokoju i ryzyka wystąpienia stanów depresyjnych. Regularny wysiłek przeciwdziała demencji i chorobie Alzheimera. Mózg jest należycie chroniony przed rozwojem różnych chorób i zaburzeń psychicznych. Seniorzy aktywni fizycznie mają większe poczucie szczęścia i są bardziej zadowoleni z życia. Czują się też bardziej samowystarczalni i świadomi swojego ciała. Ruch poprawia zdolności myślenia i uczenia się, stoi na straży dobrostanu psychicznego.