
29
2019Medytacja – jak zacząć?
Medytacja zjednuje sobie coraz więcej zwolenników. Jedni odnajdują w niej sposób na poznanie siebie, inni zaś czas na rozmowę z własnym wnętrzem, a inni uważają, że to szansa na połączenie się z innymi, wyższymi bytami. Czym tak naprawdę jest medytacja, czemu ma służyć i jak zacząć medytować? Oto najważniejsze informacje na ten temat.
Na czym polega medytacja?
Medytacja to działania, które mają na celu wprowadzenie się w stan dobroczynny dla ciała i umysłu. To także ćwiczenie umysłu, które ma być celem samym w sobie. Medytacja może wspomóc rozwijanie różnych uczuć, czy też umiejętności. Ma także budować samo świadomość, która pozwala na lepsze rozumienie siebie, a tym samym mądrzejsze i jednocześnie zdrowsze życie. Stosuje się ją jako element w zajęciach jogi, ale największe znaczenie ma ona w religiach Wschodu, jak buddyzm, hinduizm, taoizm. Medytacja jest praktyką, która może być wykonywana w różny sposób i w różnym celu. Wszystko zależy od potrzeb osoby medytującej, jej stanu emocjonalnego i innych czynników.
Cele medytacji
Główne cele medytacji odnoszą się do kilku sfer życia, m.in. duchowego, emocjonalnego, fizycznego, a nawet psychicznego. Jednym z celów medytacji jest np. poprawa zdrowia fizycznego i psychicznego, która ma na celu także poprawę samopoczucia w tych obszarach lub dążenie do osiągnięcia całkowitego panowania nad ciałem i umysłem. Kolejne cele są związane nierozerwalnie z duchowością i religijnością. Są nimi np. osiągnięcie oświecenia, komunikacja i zjednoczenie z bóstwem. Medytacja może pomóc także w przezwyciężeniu problemów emocjonalnych, jak depresja, niechęć do życia, a nawet strach przed śmiercią. W niektórych kulturach medytacja uważana jest za sposób do osiągnięcia mistrzostwa w niektórych dziedzinach. Tak uważali np. samurajowie.
Korzyści płynące z medytacji
Większość osób z pewnością zastanawia się, co daje medytacja i czy warto rozpocząć praktyki z nią związane. Cele medytacji, przedstawione w poprzedniej części tekstu mogą wydawać się odległe, zwłaszcza jeśli chodzi np. o osiągnięcie połączenia z bóstwem. Wbrew pozorom medytacja może przynieść każdemu wiele pozytywnych skutków, do których należą m.in.:
- uspokajające działanie medytacji,
- poprawa nastroju,
- zwiększenie pewności siebie,
- redukcja stresu i niepokoju,
- poprawa koncentracji, wydajności pracy,
- zwiększenie kreatywności, otwarcie umysłu,
- uzyskanie kontroli wewnętrzenej oraz kontroli nad swoim ciałem,
- większa samoświadomość,
- obniżenie ciśnienia krwi i tętna,
- spadek poziomu kortyzolu we krwi,
- zmiana częstotliwości fal mózgowych.
Istnieje jeszcze wiele korzystnych skutków medytacji. Zależą one od jej rodzaju, organizmu medytującego oraz jego zaangażowania.
Jak zacząć medytować?
Początki medytacji mogą być naprawdę bardzo trudne i wymagające. I wcale nie chodzi tu o pierwsze kilka minut, ale kilka… sesji medytacyjnych. Każdy, kto rozpoczyna przygodę z medytowaniem, powinien być przygotowany na trudności, ale też wyrozumiały dla siebie. Oto kilka dobrych rad, jak rozpocząć medytację:
- Przygotuj się na chaos — pierwsze sesje medytowania ukażą, jaki chaos posiada w głowie każdy z nas. Nie ma co się zniechęcać, w końcu medytacja ma pozwolić na opanowanie tego chaosu.
- Znajdź czas i miejsce — warto wyznaczyć sobie stałą porę do medytacji oraz przygotować spokojne miejsce do tego celu.
- Nie poddawaj się łatwo — medytacja może być na początku zniechęcająca. Trzeba podejść do tematu zdecydowanie i nie dawać za wygraną.
- Stwórz nawyk medytacji — dobrym pomysłem jest stworzenie sobie warunków do medytowania i umówienie się z samym sobą, że np. medytacja będzie odbywać się przed kąpielą. Nie ma medytacji — nie ma kąpieli. To chyba niezła motywacja.
Jak medytować optymalnie?
Jak medytować? W optymalnej dla medytującego postawie i optymalny dla niego sposób. Jak medytować optymalnie? Odpowiedzi może udzielić osoba kompetentna, prowadząca warsztaty medytacyjne i warsztaty Rozwoju Duchowego.