Medytacja – medytacja duchowa

Medytacja duchowa jest stanem umysłu. Istnieje tzw. medytacja czynna i medytacja bierna. Mówiąc o medytacji, w ogromnej większości przypadków myślimy o medytacji biernej.

Medytacja czynna, jak sama nazwa wskazuje, jest związana z określonym stanem umysłu w trakcie ruchu (na przykład spaceru, biegu, oglądania dzieła, krajobrazu). Słusznie uważa się, że każda prawdziwa medytacja jest modlitwą, a każda prawdziwa modlitwa jest medytacją. W islamie przywiązuje się szczególną wagę do codziennych modłów, ale zarazem jest hadis mówiący o tym, że muzułmanin modli się przez samo utrzymywanie rodziny. W kręgu chrześcijańskim znana jest jezuicka medytacja — medytacja w ruchu, czyli pozostawanie w łączności z Bogiem w trakcie spaceru.

Medytacja bierna jest świadomym wejściem w określony stan umysłu, ciało pozostaje bierne, najczęściej w pozycji siedzącej. W medytacji biernej ważne jest, by ciało nie przeszkadzało, czyli jego ułożenie winno być jak najwygodniejsze, a zarazem umożliwiać prawidłowy obieg energii w ciele.

Powszechnie uważa się, że medytacja jest wynalazkiem Dalekiego Wschodu. Nic bardziej mylnego; jeżeli przyjąć, że jest to świadome wejście w określony stan umysłu, to ta technika zawsze była dostępna na wszystkich kontynentach i we wszystkich czasach.

O jaki stan umysłu chodzi w medytacji? Najogólniej chodzi o jak najpełniejszą kontrolę myśli. Co to daje? Kontrolę otaczającej rzeczywistości, wchodzenie w coraz głębsze rozumienie siebie i świata, dystans do siebie, czyli panowanie nad emocjami, a zarazem dystans do świata wokół nas, przy pełnym i bardzo skutecznym zaangażowaniu w jego sprawy. Wymienione wyżej dobrodziejstwa to zaledwie mały procent korzyści odnoszonych z systematycznie prowadzonych medytacji.

W ramach proponowanego programu szkolenia prowadzona jest nauka medytacji naturalnej autorskiego opracowania Marii Bożeny i Wiesława Kornalewiczów. Świadomy rozwój duchowy wiąże się z systematycznym wykonywaniem medytacji.

medytacja

Medytacja jest skutecznym sposobem na wyciszenie umysłu i zredukowanie stresu. Może praktykować ją każdy, czerpiąc z tego liczne korzyści. Jedni medytują w celu polepszenia zdrowia psychofizycznego, drudzy pragną lepiej kontrolować swoim ciałem i myślami czy nawet osiągnąć oświecenie, jeszcze inni chcą w ten sposób zredukować negatywne emocje i uwolnić się od lęków.

Jakie są zalety medytacji?

O korzyściach płynących z medytacji można byłoby mówić wiele. Ma ona dobroczynny wpływ zarówno na ciało, jak i umysł. Medytacja przyczynia się do zredukowania stresu i to w całkowicie naturalny sposób, jednocześnie dodając energii. Techniki medytacyjne można polecić osobom zmagającym się z uporczywymi migrenami, które wynikają często z negatywnych emocji i stresu. Medytacja poprawia jakość snu, niweluje problemy z zasypianiem i bezsennością. Dodatkowo wzmacnia system immunologiczny, redukuje stany zapalne i przeciwdziała rozwojowi chorób o podłożu autoimmunologicznym. Osoby codziennie medytujące cieszą się lepszym samopoczuciem i zdrowiem, łatwiej radzą sobie z trudami dnia codziennego. Zmniejsza się ryzyko wystąpienia chorób sercowych i udaru mózgu. Medytacja obniża ciśnienie krwi, zwiększa odporność na ból, przyspiesza metabolizm, przeciwdziała zakwaszeniu organizmu, łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego i menopauzy, spowalnia starzenie komórkowe.

Jak medytować?

Technik medytacji jest wiele, dzięki czemu każdy jest w stanie dobrać dla siebie odpowiednią metodę na wyciszenie ciała i umysłu. Sposobem na znalezienie tej właściwej jest eksperymentowanie, próbowanie różnych technik medytacyjnych. Można zacząć od dosłownie paru minut dziennie, po czym wydłużać ten czas, mając na uwadze swoje aktualne potrzeby i możliwości. Popularną praktyką medytacyjną jest Zazen, która ma ścisły związek z chińską tradycją buddyzmu. Medytacja Vipassana pozwala na osadzenie się w ciele i zrozumienie działania swojego umysłu. Z kolei medytacja Mindfulness polega na skupianiu się na chwili obecnej i jej akceptacji. W staniu się osobą o łagodniejszym usposobieniu bardziej życzliwą, pomaga medytacja Metta.

Można medytować z mantrą, znajdując się w pozycji siedzącej, powtarzając nieprzerwanie wybrane słowo/zdanie w umyśle. Wielu osobom zdecydowanie łatwiej jest medytować, skupiając się na słowie niż na oddechu. Sposobem na zrelaksowanie się i uspokojenie umysłu jest praktykowanie medytacji transcendentalnej. Można też wypróbować jogiczne medytacje, które sprzyjające duchowemu oczyszczeniu i zwiększeniu samoświadomości. Osoby mające bliski kontakt z naturą często wybierają medytację taoistyczną, która uwalnia energię wewnętrzną, jednoczy ciało i umysł, harmonizuje organizm.

kursy rozwoju duchowego