Kursy duchowości – warsztaty Rozwoju Duchowego

Połączenie odpoczynku z wartościowymi zajęciami

 1. Rozwój Duchowy według programu autorstwa Marii Bożeny i Wiesława Kornalewiczów jest wyjątkowy ze względu na jego oryginalność. Nie jest kompilacją różnych poglądów, kierunków duchowości znanych lub mniej znanych. Jest koncepcją ściśle autorską, niekonwencjonalną, pełną świeżości spojrzenia, niezwykle logiczną i prostą, a zarazem bardzo głęboką, osadzoną w duchowości, potrzebnej współczesnemu człowiekowi kultury zachodniej. Autorzy opracowali ją w wyniku wewnętrznej, duchowej inspiracji. Do realizacji tego programu ma prawo tylko nasza Fundacja.
 2.  Omawiane tematy to m.in.: samodoskonalenie, sens życia, przeznaczenie a wolna wola, los człowieka, droga życia, cierpienie, wiara, miłość, pokora, tolerancja, mądrość, reinkarnacja, dobór partnerów życiowych, teściowie, duchowość w poszczególnych okresach życia, długość życia, starość, umieranie, po śmierci, religie, joga.
 3. Medytacja i to, jak medytować, to ważne zagadnienia tych warsztatów. Podobnie jak część wykładowa, proponowana medytacja ma wyraźne znamiona oryginalności, na którą składają się przede wszystkim skuteczność, prostota i bezpieczeństwo. Medytację w tym ujęciu traktuje się jako skuteczne narzędzie pomagające w procesie samodoskonalenia. Prostota i bezpieczeństwo pozwalają wchodzić w głęboką duchowość na drodze indywidualnej pracy, w normalnych warunkach codziennego życia.
 4. Psychotronika, zjawiska paranormalne, ezoteryka, parapsychologia, bioenergoterapia, radiestezja — tematy z tych obszarów są omawiane w miarę potrzeb przedstawianych zagadnień duchowych. Należy podkreślić, że duchowość traktowana jest tu jako fundament; poziom duchowy warunkuje zasadność wykorzystania technik paranormalnych. W trakcie zajęć kursanci otrzymują odpowiednie narzędzia do radzenia sobie w niektórych sytuacjach życiowych.
 5.  Radiestezja, bioenergoterapia, postrzeganie pozazmysłowe — umiejętności w tych obszarach stają się w pewnych okresach rozwoju duchowego istotnymi narzędziami pomocy dla danej osoby i jej najbliższego otoczenia. W perspektywie 7 lat te ważne umiejętności są uzyskiwane w miarę coraz to głębszego wchodzenia w duchowość.
 6. Odżywianie jest ważne nie tylko z punktu widzenia naszego zdrowia, jest niezwykle istotne duchowo. Ta duchowa strona pozwala odmiennie patrzeć na sprawy właściwego odżywiania. Wiele stereotypowych poglądów jest tu poddanych dyskusji. Proponowane zmiany w żywieniu są proste i łatwe w praktycznym stosowaniu.
 7. Zajęcia prowadzi współautor programu, Wiesław Kornalewicz, który wykłada, uczy, jak medytować, pokazuje i omawia różne naturalne techniki, bazuje na tym, czego sam doświadczył i co sam opracował. Zajęcia te są tak wartościowe i interesujące, ponieważ wykładowca realizuje to, co jest zgodne z jego przeznaczeniem. Na wczasy RD przyjeżdżają już wnuki tych, którzy skorzystali z tych kursów na początku lat 80.
 8. Wolne popołudnia, miłe towarzystwo, dobre warunki pobytu, piękne okolice Poraja — to wszystko pozwala wypocząć i skorzystać z uroków uzdrowiska.
 9. Tak dobre warunki i wartościowe zajęcia z kompetentnym wykładowcą mogą być zaproponowane za tak niską cenę tylko dlatego, że Fundacja jest organizacją non profit.
 10. Uczestnictwo w kursach Rozwoju Duchowego u większości osób zwiększa m. in. aktywność życiową i optymizm, dodaje wiary we własne siły, pogłębia spojrzenie na życie, rozpoczyna proces odblokowywania pozytywnej części osobowości charakteryzującej człowieka silnego, utalentowanego, sprawnego w życiu codziennym, ciepłego, rozumiejącego problemy otaczającego świata. To jest marzenie, dobre marzenie. Można je zrealizować poprzez systematyczną pracę. Zapraszamy tych wszystkich, którzy chcą urzeczywistnić swoje dobre marzenia.
 11. Wczasy Rozwoju Duchowego to kurs duchowości, warsztaty duchowe i ćwiczenia duchowe, w trakcie których uczestnicy zajęć poznają bardzo wartościową i bezpieczną w samodzielnym praktykowaniu medytację naturalną, która jest dostosowana do możliwości i potrzeb przeciętnego współczesnego człowieka kultury zachodniej. Warsztaty z duchowości uczą naturalnych metod oczyszczania i doenergetyzowywania swego organizmu. W zajęciach uczestniczą osoby w bardzo różnym wieku, od dwudziestolatków do osiemdziesięciolatków (najstarsza uczestniczka rozpoczęła szkolenie w wieku 88 lat), niewierzący, wierzący różnych wyznań — praktykujący i niepraktykujący. Nie pytamy, kto jakie ma poglądy, ale proponujemy zajęcia wydatnie pomagające w prawidłowej realizacji życia w ramach swego wyznania, w zgodzie ze swymi poglądami i cechami charakteru.

kurs duchowości

Rozwój duchowy człowieka jest fundamentem prawidłowej i efektywnej działalności każdej osoby we wszystkich dziedzinach życia. W tym znaczeniu wiąże się to m. in. z rozwojem osobistym i psychotroniką. Psychotronika to zespół technik ułatwiających funkcjonowanie w świecie energii. Jednak psychotronika bez podbudowy duchowości może rodzić poważne problemy. Rozwój duchowy człowieka jest podstawą, na której bezpiecznie i efektywnie mogą w pełni zaistnieć psychotronika, ezoteryka i rozwój osobisty człowieka.

Fundacja nie jest związana z jakimkolwiek kościołem lub ruchem religijnym.

Kornalewiczowie to pierwsze w Polsce prywatne osoby, które oficjalnie zaczęły prowadzić rozwój duchowy. Do 1981 roku problematyką tą zajmowały się wyłącznie kościoły i misje ścieżek dalekowschodnich, pod różnymi nazwami i w różnej formie. Ponad 35 lat praktyki uwiarygodniło skuteczność tej metody. Dotychczas przez różne stopnie szkoleń przeszło wiele tysięcy osób z całej Polski i z zagranicy (Polonia). Kurs Rozwoju Duchowego I stopnia obejmuje ponad 26 godzin zajęć. Każdego dnia szkoleniowego ponad dwie godziny przeznaczone są na wykład z zakresu spraw codziennych, kontaktów międzyludzkich, rozumienia siebie i innych w różnych okresach życia; ostatnia godzina to nauka autorelaksu i medytacji naturalnej. Relaks zmniejsza poziom stresów, medytacja naturalna zwiększa wrażliwość i odporność psychiczną, dając większą skuteczność działania w normalnym życiu. Dla osób, które wstają wcześniej, dzień zaczyna się gimnastyką i poranną medytacją przed śniadaniem.

Zgłoszenie na kurs RD (Rozwoju Duchowego) następuje poprzez:

 1. Wysłanie zgłoszenia, najlepiej na formularzu zgłoszeniowym poprzez stronę internetową;
 2. Do dwóch tygodni Fundacja przesyła informację o możliwości przyjęcia na kurs;
 3. Wpłacenie 320 zł za szkolenie na konto Fundacji: Bank Pocztowy, nr 12 1320 1999 2339 5813 2000 0001 (w rubryce „tytuł wpłaty” należy wpisać: RD w terminie…);
 4. W przeciągu kilku dni otrzymuje się z Fundacji potwierdzenie przyjęcia. W potwierdzeniu podany jest numer konta CKS Poraj, na które należy wpłacić należność za pobyt.

Uwaga: Rezerwacja miejsca na wczasach następuje wyłącznie po wpłynięciu zgłoszenia i opłaty za szkolenie. Opłatę za pobyt należy uiścić na podane w potwierdzeniu konto CKS do 14 dni przed rozpoczęciem turnusu (550 zł). W wyjątkowych przypadkach możliwe jest dokonanie tej wpłaty w dniu przyjazdu, w recepcji Centrum.

W kursach Rozwoju Duchowego mogą uczestniczyć osoby, które ukończyły 21 lat i nie cierpią na choroby psychiczne. Osoby z poważnymi schorzeniami serca i panie w ciąży nie biorą udziału w części relaksowo-medytacyjnej.

Ośrodek wczasowy

Centrum Konferencyjno-Szkoleniowe położone jest 25 km na południowy zachód od centrum Częstochowy, w miejscowości Poraj, powiat Myszków, 4,3 km od dworca kolejowego linii Częstochowa —   Katowice. Pokoje są dobrze wyposażone (czajnik, TV, Internet, lodówka), 2 i 3- osobowe, z łazienkami. Parking niestrzeżony, bezpłatny, na ogrodzonym terenie Centrum. CKS dowozi z dworca kolejowego w Poraju do ośrodka przyjeżdżających na RD i odwozi ich po zakończonym turnusie za 10. zł. od osoby w jedną stronę. Na Centrum składają się: budynek z częścią biurową, rekreacyjną i jadalnią oraz 4 budynki jednopiętrowe z pokojami oraz salami konferencyjnymi. Centrum położone jest w lesie, około 300 m od jeziora.

Centrum Konferencyjno-Szkoleniowe Poraj znane jest też pod nazwą Leśna Radość.

Adres: Jastrząb k. Poraja, 42-360 Poraj, ul. Wojska Polskiego 79, Tel. 34 314 51 31.
Strona internetowa: www.cksporaj.pl, www.lesnaradosc.pl, e-mail: biuro@lesnaradosc.pl

GPS w układzie dziesiętnym DD: 50.655840 N i 19.208951 E
GPS w układzie stopni: 50 stopni 39’21.0″ N i 19 stopni 12’32.2″ E

Druki zgłoszeń na zajęcia z Rozwoju Duchowego

Jeżeli chcą Państwo wysłać zgłoszenie na wczasy Rozwoju Duchowego, prosimy o skorzystanie z formularza zgłoszenia (proszę kliknąć wytłuszczone słowa). Alternatywnie, aby przekazać druk osobom nie korzystającym z Internetu, można pobrać wersję do wydrukowania (proszę kliknąć wytłuszczone słowa). Osobom przyjętym na konkretny termin warsztatu duchowego (turnusu) zostanie wysłane potwierdzenie. Liczba pokoi w Centrum jest ograniczona, dlatego należy jak najszybciej zarezerwować miejsce, wysyłając zgłoszenie. Do osób, dla których zabrakło miejsc, zostanie wysłane pismo zawiadamiające o tym i odesłana im zostanie pełna kwota dokonanej wpłaty. Jeśli ktoś zdecyduje się na przyjazd w ostatniej chwili, powinien ustalić telefonicznie (dzwoniąc do Fundacji lub do Centrum), czy są jeszcze wolne miejsca.

Różne informacje, warunki pobytu

Ze względu na ograniczoną liczbę pokoi i różnorodność potrzeb jesteśmy zmuszeni zastrzec sobie prawo do zakwaterowania nie zawsze zgodnego z życzeniami kursantów. Małżeństwom gwarantujemy pokoje dwuosobowe, pozostałym osobom pokoje trzyosobowe. Jaroszom będziemy starali się zapewnić posiłki bezmięsne, ale nie możemy obiecać, że to się w pełni uda. Jeśli będą wolne miejsca, z wczasów mogą korzystać osoby towarzyszące; zamawiają u nas miejsce, ale płacą w Centrum 95 zł za dobę. Osoba zgłaszająca chęć zakwaterowania w pojedynkę godzi się na wykupienie drugiego miejsca noclegowego o ile będzie wolne miejsce, a to jest wiadome dopiero tuż przed rozpoczęciem turnusu (dodatkowy koszt, płatne w recepcji w dniu przyjazdu: 20 zł za dobę). Przywiezienie ze sobą zwierzęcia wymaga otrzymania odrębnego pokoju i uiszczenia stosownej opłaty (10 zł/dobę). Właściciel zwierzęcia ma obowiązek sprzątania po swoim pupilu w pokoju i w terenie.

Kontakt

Można próbować połączyć się z numerem 606 286 163. Można również przekazać informację pod nr 77 455 55 24 – oddzwonimy. Z pytaniami najlepiej zwracać się pisemnie do Fundacji Homo Homini Frater: e-mail — poprzez formularz kontaktowy (pasek w menu górnym), pocztą: 45-064 Opole, ul. Kołłątaja 23, albo na adres korespondencyjny: 45-955 Opole, skr. poczt. 494.

ZAPRASZAMY