Zjawiska paranormalne definiowane są jako niemające podstaw naukowych

Jest to dziedzina bardzo bliska parapsychologii lub psychotronice. Jedną z dziedzin zjawisk paranormalnych jest radiestezja. Stwierdzenie „niemające podstaw naukowych” jest bardzo delikatne, bo poważna część naukowców uważa te zjawiska wręcz za nieistniejące, za sprzeczne z nauką.

Badaniem zjawisk paranormalnych zajmują się psychotronicy. W obszarze tych badań jest wspomniana już radiestezja, ale i na przykład telekineza, telepatia, jasnowidzenie, jasnosłyszenie, widzenie aury itp.

Można powiedzieć, że zjawiska paranormalne są zauważane przez osoby szczególnie uwrażliwione, a dotyczą wiedzy jeszcze niespenetrowanej przez naukę. Ponieważ brak tu możliwości dokonania materialnego sprawdzianu, możemy wyniki penetracji zjawisk paranormalnych przyjmować tylko na wiarę, równocześnie zdając sobie sprawę z możliwych błędów lub nawet fałszerstw. Niemniej tego typu badania z całą pewnością można uznać za pionierskie, które prędzej lub później doczekają się weryfikacji naukowej.

Z całą pewnością im głębsze i trafniejsze są wyniki badań zjawisk paranormalnych, tym wyższy poziom duchowy prowadzących je psychotroników. Rozwój duchowy i medytacja jako narzędzie rozwoju duchowego są tu szczególnie przydatne.