Ezoteryka

Dziedzina ta zajmuje się zagadnieniami niewytłumaczalnymi z punktu widzenia nauki. Uważa się, że ezoteryka jest dostępna tylko dla wtajemniczonych. Ezoteryczny — wewnętrzny, zamknięty, zakryty; w odróżnieniu od egzoterycznego, czyli zewnętrznego. Termin ezoteryka wprowadził Jacques Matter w 1828 roku. Ezoteryzm oznacza wiedzę ukrytą, oczywiście ukrytą przed profanami. Jest ściśle powiązany z parapsychologią, psychotroniką. Również radiestezja jest dziedziną wchodzącą w skład szeroko rozumianej ezoteryki.

ezoteryka

Rozwój duchowy jest podstawowym celem każdego ezoteryka. Bliskie temu pojęciu są też mistycyzm i związana z nim medytacja. Jest oczywistością, że zajmowanie się ezoteryką to trudne, odpowiedzialne zadanie, dlatego tak ważne jest, by było wykonywane w zgodzie z przeznaczeniem.

Każda religia (wyznanie) w jakimś stopniu wchodzi w zagadnienia ezoteryczne, ponieważ przedstawia i stara się wyjaśnić niewytłumaczalne naukowo prawdy duchowe. Kościół Rzymski w okresie średniowiecza starał się siłą zawłaszczyć (poprzez inkwizycję) ezoterykę (wtedy oczywiście nazywano to działaniem Szatana, demonów — zła) dla własnych potrzeb. Reformacja położyła kres tym tendencjom.