przeznaczenie człowieka
gru

16

2019

Czy istnieje przeznaczenie?

Wiele osób zastanawia się, czy istnieje przeznaczenie i czy wszystko, co ich spotyka, jest częścią większego planu. Oczywiście nie ma na to żadnego potwierdzenia naukowego, jednak można przypuszczać, że niektóre sytuacje nie mogą być dziełem przypadku. Dlatego warto przyjrzeć się temu zjawisku i zastanowić się, czy to, co nas spotkało do tej pory w życiu to przypadek czy przeznaczenie.

Czym jest przeznaczenie?

Przeznaczenie to los, który ma być człowiekowi dany z góry, np. zasądzony przez Bogów. Jednak idea istnienia przeznaczenia nie wyklucza znaczenia decyzji człowieka. Godzi się ona z ideą przyczyny i skutku, które wynikają np. z decyzji człowieka, podjętych przez niego działa itp. Jednak przeznaczeniem mają być napotkane w życiu osoby, sytuacji i zdarzenia, których nie mogło się uniknąć.

Przykłady sytuacji nazywanych przeznaczeniem

Kiedy mowa o przeznaczeniu, ciężko sobie wyobrazić czy ono tak naprawdę jest, skoro nie wyklucza ono także siły sprawczej człowieka. W bardzo prosty sposób można to wyjaśnić na kilku przykładach. Pierwszym przykładem mogą być poszukiwania pracy. Człowiek słyszy od znajomego, że szukają u niego w pracy osoby na stanowisko, które mu odpowiada. Drugą ciekawą ofertę pracy wyszukuje samodzielnie na portalu internetowym. Z obu miejsc dostaje zaproszenie na rozmowę, na której wypada świetnie. Od decyzji człowieka zależy, którą posadę wybierze. Jednak przeznaczeniem można nazwać znajomego, który wspomniał o rekrutacji lub znalezienie akurat tego ogłoszenia o pracę. Podobnie można mówić o przeznaczeniu, kiedy ma miejsce wypadek samochodowy. Oczywiście człowiek mógł podjąć wybór, którą drogą pojedzie, jednak nie miał wiedzy, gdzie przydarzy mu się wypadek. Podjęcie decyzji mogło tu coś zmienić, ale człowiek nie ma wystarczającej wiedzy, aby podjąć właściwą decyzję w podobnej sytuacji.

Czy da się oszukać przeznaczenie?

Niejedna osoba zastanowi się w tym momencie, jak oszukać przeznaczenie, zwłaszcza to złe. Jest to naprawdę trudne pytanie, bo żaden z ludzi nie wie jakie przypadki mogą go spotkać na drodze. Wiele osób twierdzi, że należy po prostu żyć, bo nie da się zmienić swojej przyszłości. Niektórzy uważają nawet, że zmiana swojego przeznaczenia może doprowadzić do jeszcze gorszych problemów. Warto zdać sobie sprawę, że ciężko jest zmienić pewne rzeczy, gdyż po prostu nie ma się wpływu na innych ludzi, przedmioty, naturę, pogodę itp. Można zawsze myśleć o przyszłym życiu i przygotować się jakoś na najtrudniejsze sytuacje.

Przypadek czy przeznaczenie?

Część ludzi odrzuca w ogóle ideę przeznaczenie, uważając je za czysty przypadek. Mogą to być sprzyjające zdarzenia lub te negatywne, ale zawsze są tylko przypadkami. Według takich osób to człowiek jest kowalem własnego losu do pewnego stopnia, a wszystko, na co nie ma wpływu, jest po prostu przypadkiem.

Bez względu na podejście do tematu przeznaczenia warto mieć do tego zdrowy stosunek. Należy starać się podejmować w życiu jak najlepsze decyzje, a w obliczu porażek lub przykrych sytuacji nie zniechęcać się i dalej i swoją własną, wytyczoną samemu sobie ścieżką.